Kumaşlar ve tekstil endüstrisi, dünyanın en eskilerinden biridir ve modern yenilikler ve yenilikçi teknikler için hafif potansiyeller sunan fiber takviyeli polimerlerin (FRP) ortaya çıkmasıyla, imalat kalitesinin doğrulanması, mekanik özelliklerin doğrudan Bileşenlerin materyalleri ve yapısal davranışları.

Yaygın faylar arasında, düzensiz doğrusal yoğunluk, sayım varyasyonu, sinterler, neps ve eğirme sırasında son kopmalar yer alır. Buna ek olarak, kağıt gibi birçok malzeme, Çin kili gibi bir son ürün ile kaplanır ve bunun tutarlılığı, denetim ve kalite güvencesini gerektirir.

FRP'lerle yapılan malzemelerin kalite değerlendirmesi, özellikle imalat sonrası lif oryantasyonlarının doğrulanması için kritiktir, X-ışını analizinin avantajlı olduğu çok sayıda denetim yöntemi vardır. Bilgisayarlı tomografi, bilgisayarlı tomografi, hem gerilme, basma, hem de tork yükleri ve iç basınç yükü altında mekanik test sonrası kırık modlarını değerlendirmek için kullanılır. Örgülü kompozit borulardaki hasar tespiti, genellikle akustik emisyonlar yoluyla gerçekleştirilir.

Üretim hattında daha geleneksel tekstil ürünlerinin (giyim, halı, medikal sargı vb.) Değerlendirilmesi, yorgunluk nedeniyle insan denetimindeki hatayı tespit etmek açısından önemlidir. Optik cihazlar, yoğunluğu algılamak ve lazerlerin iplikten ışık saçtığı yerlerde kumaş kusurlarını tespit etmek için kullanılır ve tek boyutlu bir görüntü, kusurların görüntülenebileceği bilgisayar yazılımına geri gönderilir.

Alternatif olarak numuneler, makroskopik olarak, üretimde hatalar ve tutarlılık için, bir stereomikroskop kullanılarak veya laboratuarda bir gelen ışık mikroskobu kullanılarak mikroskobik olarak incelenip analiz edilebilir.

Anahtar araçlar şunlardır: Eclipse 50i pol, LV100 pol, LV serisi ve Steromikroskoplar

Anahtar kelimeler şunlardır: fiber takviyeli polimerler (FRP), lif oryantasyonu, kırılma modları, çekme yoğunluğu, stereomikroskop, X-ışını, akustik emisyonlar, bilgisayarlı tomografi (CT), optik analiz